Iniekcje to potoczna nazwa grupy procedur stosowanych w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Nazwa bierze się ze sposobu podawania preparatów, które są wstrzykiwane za pomocą igły. Iniekcje stosowane są na dwa sposoby. Po pierwsze służą do diagnozowania źródła bólu, najczęściej promieniującego do kończyny. Są to tzw. iniekcje diagnostyczne.

Po drugie, częściej, iniekcje stosowane są w celu leczenie dolegliwości związanych ze schorzeniami kręgosłupa – mówimy wtedy o iniekcjach terapeutycznych. Zazwyczaj ten rodzaj iniekcji wykonywany jest, jako część terapii skojarzonej, takiej jak kinezyterapia zwiększająca jednocześnie mobilność oraz stabilność.

W celu zwiększenia precyzji terapii iniekcyjnej stosowany jest podgląd rentgenowski, tzw. ramię C. Dodatkowo, w celu uwidocznienia struktur nerwowych, stosuje się środki kontrastujące.

Rodzaje iniekcji

Najczęściej stosowaną grupą iniekcji są epiduralne iniekcje steroidowe (ESI). Najczęstszym wskazaniem są objawy podrażnienia korzeni nerwowych, zazwyczaj jest to rwa kulszowa. Precyzyjne podanie substancji steroidowych w miejsce, w którym dochodzi do ucisku, powoduje uzyskanie lokalnego, bardzo wysokiego stężenia leku. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego a co za tym idzie redukcji bólu. Iniekcje epiduralne leków miejscowo znieczulających to często stosowana procedura diagnostyczna. Poprzez selektywne podawania np. lignokainy można z bardzo dużą pewnością wskazań miejsce, w którym powstaje ból, dzięki czemu dalsze leczenie jest bardziej precyzyjne.

Ostrzyknięcia stawów międzykręgowych mogą być stosowane, jako zarówno procedura diagnostyczna jak i terapeutyczna. Są one stosowane w celu leczenia bólu karku (szyi) oraz bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Bóle pochodzące ze stawów międzykręgowych często są trudne do diagnostyki, przez co bywają oporne na leczenie. Iniekcje okołostawowe pozwalają ustalić rozpoznanie.

Stawy biodrowo-krzyżowe to połącznie kości krzyżowej z kośćmi biodrowymi (miednicy). Ze względu na duże obciążenie stosunkowo często dochodzi do ich przeciążenia powodującego miejscowy stan zapalny. Powstaje ból, przeważnie jednostronny, promieniujący do pośladka. Ostrzyknięcia stawów biodrowo-krzyżowych pomagają postawić diagnozę a nierzadko przynoszą ulgę w bólu.